Вівторок, 24.12.2024, 06:26
Вітаю Вас Гість | RSS

ОЗЗСО "Ковалівський ліцей"

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Австралія. Географічне положення...

Тема: Австралія. Географічне положення, історія відкриття, рельєф та корисні копалини.

Мета: сформулювати в учів загальне уявлення про своєрідність та особли­вості природи Австралії; продовжити формування навичок учнів складати характеристику географічного положення обєкта,відшукувати законо­мірності розташування форм рельєфу та корисних копали; удосконали­ти практичні вміння учнів працювати з картами атласу та іншими дже­релами географічної інформації.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

 

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

 

Бесіда за запитаннями.

1 .За яким планом складається характеристика материка?

2.Чому вивчення будь-якої території починається з визначення її географіч­ного положення?

З.Що вам відомо про Австралію?

 

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Розповідь учителя.

Ми вивчили Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Північний Льодовитий океан та материк Африка. І до кожного з них ми підбирали певний епітет:Тихий океан - "найбільший", Північний Льодовитий -"найменший", Індійський океан - "найтепліший", материку Африка найбільше підходить епітет "жарка".

Який б ви підібрали епітет до материка Австралія?

Ця частина проводиться методом "Мозковий штурм ". Учні виголошують свої пропозиції які учитель записує на дошці і записуються усі пропозиції, що їх пропонують діти).Післяцього пропозиції обговорюються і визначають­ся які правильні, а які не вірні.

Розповідь учителя.

Так, дійсно, багато епітетів можна застосувати доматерика Австралія:"чудернацький","дивовижний","материк-навпаки","найменший",

"найсухіший".

Як завжди при знайомстві з певним обєктом, ми розпочнемо з характеристики його географічного положення. Крім того, ви також

дізнаєтесь про історію відкриття Австралії, визначимо закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин.

 

IV .Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.  Географічне положення материка.

Австралія - материк,розташований у Південній півкулі (звідси його назва "південна земля"), у межах субекваторіального, тропічного та субтропічного поясів. Площа материка - 7 631,5 км(2). Східні береги Австралії омивають моря Тихого океану - Тасманове і Коралове, північні береги - Арафутське море, західні і південні - Індійський океан. Поряд з Австралією розташовані великі острови - Нова Гвінея і Тасманія. Береги материка розчленовані слабо, їхні обриси прості.

Біля берегів Австралії морська вода тепла, тому на незначній глибині у ній мешкають колонії коралів - невеликих морських тварин. Корали мають вапняковий скелет, з них утворилося 600 островів та 2425 рифів Великого Барєрного рифу.

 

Історія відкриття.

 

Коли і як було відкрито цей дивовижний материк? У 1606 році Австралію відкрив голландець Віллєм Янсзон, який назвав її Новою Голландією.Сучасна назва материка, яку дав йому супутник уславленого Джеймса Кука натураліст Форстер, закріпилась у 19 ст.У 1642 - 1643 рр. Голландець Абель Тасман знайшов на південь від материка землю, яка пізніше була названа на його честь, - це острів Тасманія. Східних берегів материка у 1770 р. Досяг Джеймс Кук, експедиція якого пливла з боку Нової

Зеландії. Історію досліджень внутрішніх районів Австралії можна поділити на три періоди:

Перший (найдовший, кінець 18ст. - перша половина 19 ст.). Розпочалися детальні зйомки південного, східного і північного узбереж.

Другий (1843 - 1875). Дослідження західних пустель та центральних рівнин. У 1859 - 1862 рр. шотландець Джон Стюарт перетнув материк з півдня на північ. Широтні перетини Австралії із заходу на схід було здійснено у 1861, 1872 - 1877, 1874 та 1875 - 1876 рр. Таким чином було визначено основні риси географії Австралії.

Третій (1875 - 1952). Детальне вивчення окремих районів та внесення уточнень до складених раніше карт та описів, у чому велику роль відіграли експедиції, що шукали корисні копалини, насамперед золото, кольорові метали, нафту, ураново-радієві руди.

 

Рельєф.

 

Материк розташований на докембрійській платформі, кристалічні та метаморфічні породи якої виходять на поверхню на заході континенту. На сході Австралії вони сховані континентальними, морськими та озерними відкладами. Пригадаймо, що платформа - це відносно стала велика ділянка земної кори.

Тектонічні рухи відокремили Австралію від Нової Гвінеї, східних островів Малайського архіпелагу, Тасманії. Саме вони надали сучасних обрисів береговій лінії Австралії, яка ще раніше (у крейдовий період) відокремилась від Південно-Східної Азії та Південної Африки. Гадають, що до початку третинного періоду материк мав сухопутній зв'язок із Південною Америкою-через Антарктиду.

Рельєф материка нескладний: у його основі (за виключенням східної частини лежить Австралійська платформа, представлена трьома основними формами рельєфу. Це Західне плато, Центральна низовина та Східно-Австра­лійські гори (чи Великий Вододільний хребет).

Західне плато має висоту 400 - 500 м, на цого східній окраїні підіймаються кристалічні гребені гір Макдонелл та Масгрейв.На півночі та на півдні лежать піщані пустелі - Велика Піщана пустеля,Велика пустеля Вікторія, між ними - камяниста пустеля Гібсона. У рельєфі південного заходу збереглися ерозійні форми - сухі русла (кріки) та озерні западини. На півдні виділяється рівнина Налларбор, якій притаманні карстові форми рельєфу.

Центральна низовина лежить у меридіональному прогині давнього фундаменту. На її прибережній частині розташовані глинисті црибережні рівнини затоки Карпенкарія, на середній - плоский Центральний басейн у районі озера Ейр, найнижчого місця Австралії. Південний схід має алювіальні рівнини, на південному заході виділяються гори півострова Иорк та хребет Фліндерс.

Східно-Австралійські гори (Великий Вододільний хребет) мають середню висоту, найвищою точкою материка є гора Костюшко (2 228 м).Східний схил гір крутий, вершини плоскі, західний схил полого - полого-ступінчастий та переходить у горбисті передгір'я. На півночі гори побудовані береговими хребтами та широкими між гірськими ерозійними котловинами, тому вони дуже слабо визначені у рельєфі Великого Вододільного хребта. На півдні гори звужені, розбиті на горстові масиви, частина яких залита лавою та увінчана згаслими вулканами.

 

Запитання до учнів.

Як ви гадаєте, чому рельєф материка нескладний?

Відповіді на запитання пропонується навести методом „Прес ".

На дошці записується структура та етапи:

1.Позиція: учень починає відповідь зі слів „Я вважаю, що..." та висловлює думку.

2. Обгрунтування: починає словами „тому, що...", наводить причину цієї думки.

3.Приклад: продовження висловлювання словом"...наприклад...". 4.Висновки: „ Отже (тому), я вважаю...".

Учень: Я вважаю, що рельєф материка нескладний, тому, що він знаходиться на Австрійській платформі, а платформа - це малорухома ділянка землі. Наприклад Африканська платформа також має нескладний рельєф. Отже, я вважаю, що саме тому рельєф Австралії має лише три основні одиниці рельєфу. Інші учні цим методом викладають точку зору.

Практична робота.

1.  За допомогою фізичної карти Австралії визначте її крайні точки та їхні географічні координати. Крайні точки позначте на контурній карті, їхні координати запишіть у зошит.

2.  Розгляньте берегову лінію Австралії на картах атласу, знайдіть великі затоки, півострови, острови. Позначте ці об'єкти на контурній карті.

 

V. Закріплення нових знань і умінь учнів.

 

Бесіда за запитаннями та завданнями.

1. Де розташований материк Австралія? Покажіть цого на карті.

2. Які моря та океани омивають Австралію?

3. Які великі острови знаходяться біля Австралії?

4. Звідки пішла назва материка?

5. У чому полягають особливості рельєфу Австралії?

6. На які корисні копалини багатий материк?

 

 

VI. Підсумок уроку.

 

Проводиться методом „ Мікрофон ".

Вчитель пропонує учням коротко розповісти, що вони дізнались на сьогоднішньому уроці. Висловлюватись потрібно коротко і лаконічно, говорить тільки топу кого „уявний" мікрофон.

7. Домашнє завдання.

Вивчити відповідний параграф у підручнику. Підготувати повідомлення на тему „Клімат. Внутрішні води".

Фейсбук
Захист дітей
Відеопрезентація
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів
Друзі сайту