Розробила: Варава Л.В.
Тема: Безсполучникове складне речення.
Смислові
відношення між простими реченнями.
Мета: поглибити знання про безсполучникове складне речення та
смислові відношення між простими реченнями в його складі; формувати вміння
визначати граматичні основи та смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення;
виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю; удосконалювати навички
правильного інтонування безсполучникових складних речень; розвивати логічне
мислення, пам’ять усне й писемне мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: комп’ютер, підручник,
Хід уроку
1.
Підготовка до сприймання
нового матеріалу.
( на дошці «будуємо» піраміду «Складне
речення», коментуємо її.)
Складне речення
Сполучникове
Безсполучникове
Складносурядне складнопідрядне
2.Оголошення теми і мети уроку
3.Представлення учительського
проекту
4.Учні отримують картки – таблиці,
аналізують їх(робота в парах)
- які смислові відношення можуть
бути між простими реченнями у складному безсполучниковому
однорідними простими?
-а які смислові відношення можуть
бути піж простими неоднорідними реченнями?
- чи звернули ви увагу, які розділові знаки стоять між простими реченнями у
скл. безсп.?
- чи можемо ми визначити від чого залежить
вживання розділових знаків у скл. безсп.? (від смислових відношень та
інтонації)
5.
Робота з підручником
Вправа 183
6.Робота біля дошки.
Вже тиха осінь ходить б..регами, на вербах трусить листячко
руде.(Л.Костенко) одночасність.
Сонце зайшло, ст..пові озера стали на якийсь час темно(червоними) (О.Гончар).послідовність До мови доторкнешся –
м..якше м..яких вона тобі здається.(П.Тичина)умовні.
( пояснити смислові відношення між простими
реченнями, обґрунтувати орфограми за методом ПРЕС)
7. Творче завдання
Скласти і записати безсполучникові речення, використовуючи наведені слова
як підмети окремих частин. Скласти схеми цих речень.
1.Сонце, ліс. 2.Природа,
людина. 3. Ранок, птахи.
8.Пояснювальний диктант
1.Попрощалось ясне сонце з чорною землею, виступає круглий місяць з сестрою
зорею.(Т.Шевченко) послідовність.
2.Літа орел, літа сизий попід небесами, гуля Максим, гуля батько степами ,
лісами.(Т.Шевченко) зіставлення.
3.То не хмара – біла пташка хмарою спустилась.(Т.Шевченко)протиставлення.
4.Зайде сонце – Катерина по садочку ходить.(Т.Шевченко) часові.
5.Я сьогодні забарилась: батько занедужав.(Т.Шевченко)причина.
9.Підведення підсумків уроку.
- Що ми вивчили на уроці?
- яке речення називається складним
безсполучниковим?
- На які дві групи поділяються скл. безсп. Речення за характером смислових
зв’язків?
- Якою може бути інтонація у скл. безсп. Реченнях?
-які розділові знаки можуть використовуватися у скл. безсп.реченнях?( Метод
МІКРОФОН)
10.Оцінювання
11.Домашнє завдання.( пропоную виписати 6 безсполучникових речень із творів Т.Шевченка. з
різними смисловими зв’язками між простими реченнями)