Урок фізики 8 кл. 53(9) Повна версія уроку з ілюстраціями:http://nvk-kovalivku.at.ua/rozrobka_uroku_paranich_g.i..doc
Рівняння теплового балансу
Мета уроку: дати учням поняття про закон збереження енергії в теплових процесах, навчити розв’язувати задачі
на рівняння теплового балансу, перевірити на досліді справедливість рівняння теплового балансу при змішуванні
води різних температур; розвивати допитливість , спостережливість, вміння використовувати сучасні
телекомунікаційні технології та сучасні джерела інформації, прищеплювати інтерес до фізики на основі
зв’язку з життям; виховувати почуття відповідальності за дотримання правил техніки безпеки при
роботі з електронагрівниками, пальниками, термометрами, скляним посудом, гарячими тілами
та бережливе ставлення до його використання.
Після уроку учні зможуть:
- поглибити знання про закон збереження енергії;
- засвоїти поняття теплового балансу та знати, що являє собою рівняння теплового балансу;
- розв’язувати задачі на рівняння теплового балансу;
- дослідним шляхом перевіряти справедливість рівняння теплового балансу;
- знати правила техніки безпеки при роботі з нагрівальними пристроями, термометрами,
- скляним посудом та гарячими тілами;
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: дошка, комп’ютер та мультимедійний проектор (якщо є такий), роздатковий
матеріал – міні лабораторна робота для учнів; калориметри; термометри; калориметричні тіла;
мензурки; електронагрівник; електронні посібники «Фізика 8» та «Віртуальна фізична
лабораторія 7-9 кл.». Квазар мікро; Ф.Я.Божинова, Ненашев І.Ю., М.М.Кірюхін - «Фізика 8 » підручник.
Орієнтовний план і методи проведення уроку.
- Оголошення теми і очікуваних результатів (бесіда).
- Актуалізація опорних знань (бліцопитування).
- Вивчення нового матеріалу:
- «Тепловий баланс. Рівняння теплового балансу» (розповідь вчителя), демонстрація
- дослідів;
- застосування рівняння теплового балансу для розв'язування
задач; - повторення правил техніки безпеки при роботі з нагрівальними пристроями,
- термометрами, скляним посудом та гарячими тілами;
- Міні лабораторна робота № 12 «Вивчення теплового балансу при змішуванні
- води різних температур»;
- Корекція набутого досвіду (мікрофон) .
Хід уроку
- Оголошення теми і очікуваних результатів уроку
Вчитель оголошує тему, план проведення і очікувані результати уроку та ознайомлює
учнів з його особливостями.
- Актуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знань проводиться шляхом бліцопитування. За правильну відповідь
учнів вручається фішка, кількість яких накопичується протягом декількох уроків; потім
сумується і виставляється оцінка.
Запитання до учнів:
- Що таке питома теплоємність?
- Питома теплоємність заліза дорівнює 4200Дж / кг °С, що це означає?
- Яка кількість теплоти необхідна для нагрівання 1 кг води на 2 °С?
- 3 якої причини медичні грілки наповнюють водою, а не повітрям?
- Чому клімат островів більш помірний і рівний, ніж клімат великих материків?
- Чому вода в озері охолоджується за ніч набагато менше, ніж пісок на
пляжі? - Мідному і сталевому тягарцям однакової маси передали рівні кількості
теплоти. У якого тягарця температура зміниться сильніше?
- Вивчення нового матеріалу
На початку вчителю необхідно пояснити фізичну сутність поняття теплового балансу.
При цьому слід виходити з того, що в замкненій системі всі тіла з часом набувають
однакової температури, тобто встановлюється теплова рівновага. А цей результат
можливий лише тоді, коли між тілами відбуватиметься теплообмін, при якому
енергія буде передаватися від більш нагрітих тіл до менш нагрітих. При цьому
сума внутрішніх енергій усіх тіл системи залишається незмінною. Для кращого
розуміння процесу, що відбуваються, учням корисно пригадати закон збереження
механічної енергії.
Для закону збереження енергії в теплоізольованих (калориметричних) дослідах
можна записати:
+ + + +…..= 0
Це рівняння часто називають рівнянням теплового балансу.
Якщо тіло поглинає енергію в процесі теплопередачі, то Q > 0. Якщо тіло віддає
енергію в процесі теплопередачі, то Q < 0. Зважаючи на це, закон збереження енергії в
калориметричних дослідах можна записати інакше:
+ = + .
Вводячи поняття додатної та від'ємної кількості теплоти, необхідно мати на увазі, що ці знаки
не означають, ніби існують різні види кількості теплоти. Це лише умовні позначки, що показують
напрям переходу енергії.
Застосування рівняння теплового балансу для розв'язування задач
Вчитель повинен дати учням алгоритм розв’язку задач на рівняння теплового балансу .
Алгоритм розв'язування задач на тепловий баланс
Після запису короткої умови задачі на теплопередачу доцільно дотримуватись такої послідовності дій:
- з'ясувати, якої температури досягають тіла в результаті теплообміну, позначити її буквою t;
- установити, які тіла (тіло) віддають теплоту, і записати для кожного тіла формулу кількості теплоти;
- з'ясувати, які тіла (тіло) отримують теплоту, і записати для кожного тіла формулу кількості теплоти;
- скласти рівняння теплового балансу, в лівій частині записавши суму кількостей теплоти, які віддають
- більш нагріті тіла, а у правій частині - суму кількостей теплоти, які отримують менш нагріті тіла;
- розв'язати це рівняння відносно невідомої величини і записати кінцеву формулу;
- обчислити невідому величину і проаналізувати результат.
Часто трапляються задачі на явище теплообміну між двома або кількома тілами. Найпростіше задача
розв'язується в тому випадку, коли система тіл є теплоізольованою, а роботою в процесі теплообміну
можна знехтувати.
Задачі, що розв’язують на уроці
Задача 1. Щоб охолодити виточену з міді деталь, температура якої 100° С, її занурили у 420 г води при
температурі 5°С. Визначте масу деталі, якщо відомо, що у процесі теплообміну вода нагрілася до 18° С.
Задача 2. Воду масою 0,8 кг при температурі 25° С змішали з окропом масою 0,4 кг. Температура суміші,
що встановилася, дорівнює 50° С. Обчисліть кількість теплоти, яку віддає окріп, і кількість теплоти, яку
дістала, нагріваючись, холодна вода. Порівняйте їх.
Міні лабораторна робота №12 «Вивчення теплового балансу при змішуванні води різних температур»
На початку роботи слід нагадати учням правила техніки безпеки при роботі з нагрівальними пристроями,
термометрами, скляним посудом та гарячими тілами.
Оскільки не в кожному сучасному фізичному кабінеті є достатньо калориметрів, термометрів та іншого
обладнання для виконання лабораторної роботи то її пропонується виконати користуючись електронним
посібником «Віртуальна фізична лабораторія 7-9 кл.». Спочатку учні дивляться відеоролик до лабораторної роботи.
Далі лабораторна робота виконується в віртуальному режимі.
Лабораторна робота №12 «Вивчення теплового балансу при змішуванні води різних температур»
Мета: перевірити на досліді справедливість рівняння теплового балансу у випадку змішування води різної температури.
Обладнання: калориметр, термометр лабораторний, вимірювальний циліндр (мензурка), склянка, посудини з холодною й теплою водою.
Хід роботи
1. Використовуючи мензурку, налийте в склянку воду кімнатної температури масою m і виміряйте її температуру t.
2. Використовуючи мензурку, налийте в калориметр гарячу воду масою m і виміряйте її температуру t.
- Додайте в калориметр воду зі склянки і після встановлення теплової рівноваги виміряйте температуру суміші t.
- Результати вимірювань запишіть до таблиці.
m, кг |
t, °С |
m, кг |
t, °С |
t, °С |
|
|
|
|
|
- Обчисліть кількість теплоти , яку отримала холодна вода:
= c m( t - t)=_________________________________________________
- Обчисліть кількість теплоти , яку віддала гаряча вода:
= c m( t- t)=_________________________________________________
- Порівняйте та .
Висновок:__________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
- Корекція набутого досвіду (мікрофон) .
При підбитті підсумків вчитель звертає увагу учнів на очікувані результати уроку і, передаючи уявний мікрофон, запитує:
- Що ми робили на уроці?
- Чи досягли очікуваних результатів ви особисто, клас у цілому? Чому ви так вважаєте?
- Що могло бути організовано краще, корисніше?
- Над якими навичками, вміннями ще треба працювати?
Домашнє завдання: опрацювати зміст §40, розв’язати здачі 40(3, 5) підручника. (підручник Ф.Я.Божинова,
Ненашев І.Ю., М.М.Кірюхін - «Фізика 8 »).