Вівторок, 19.03.2024, 08:23

7 клас

Тема: Народні мистецтва настінного розпису. Узгодження декоративного оздоблення з формою. Красива хата.

Мета: Ознайомити учнів з елементами народних розписів в Україні;

учити цінувати красу, створену руками народних умільців;

розвивати образне мислення, розвивати відчуття симетрії пропорції, розвивати пам’ять учнів, увагу просторову уяву, моторику;

удосконалювати навички користування пензликом, підбирати гармонійну колірну палітру;

виховувати любов до українських традицій, прагнення досконало оволодіти мистецтвом художнього розпису.

Тип уроку:  Комбінований.

ІОрганізація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал:

працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте,

працювати починайте.

Щоб урок минув не марно,

нам сидіти треба гарно.

Не крутитись на уроках,

як папуга чи сорока.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда-повторення:

- що таке декоративно-прикладне мистецтво( художньо прикрашені предмети побуту);

- особливість цих виробів ( краса, зручність, привабливість);

- пригадайте, що таке орнамент (це візерунок – повторення окремих елементів);

- де можна побачити орнаменти?

- що таке перспектива?

- які види перспективи ви знаєте?

- назвіть закони фронтальної перспективи?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Вступна бесіда.

Розписування стін хат, а часом і господарських будівель, було дуже популярне на українських землях в давнину, а місцями збереглося й донині. Стіни в українській хаті майже завжди білилися, як і піч, тому в хаті було багато вільних площ для прикрашування вішаними образaми або ж мальованими різнобарвними орнаментами. Господині чи інші члени родини - жінкu розмальовували стіни орнаментами різних кольорів. Найчастіше це були фантастичні дерева з птахами, півниками, щигликами тощо. Зовні розмальовували обрамування вікон та віконниці (задля кольорового узгодження житла із зеленню дерев та квітів довкола хати).

Стінопис використовувався і всередині житла (розписували насамперед піч, полиці, стіни), і зовні (розписували хати, клуні, ворота). У центральній Україні і досі дуже гарно розписують ворота  - там і дівчата, і бусли, і квіти, і кринички, інколи квіти і буслів малюють або викладають з цегли і на хатах.

Як фарби використовували кольорову глину, сажу, сік рослин.

Саме з настінного малювання бере свій початок і Петриківка. Особливості петриківки –  тварин малюють в профіль, а квіти – в анфас. Лінії стебел і галузок не перетинаються, а квіти, листи, ягоди, мають силуетне зображення. Для петриківських орнаменталістів характерні надзвичайно точний окомір і дивна спритність руки – усі майстри малюють без попередньо наміченого контуру, не користаючись жодним вимірювальним інструментом. Віртуозність виконання досягається писанням за допомогою тоненького пензлика з котячої вовни. Крім кисті, петриківські майстри застосовують стебла, щіпочки, а ягоди і деякі частини квіток вимальовують просто пальцем. Цікаво відзначити, що пишуть вони від себе.

ІVРобота з новим матеріалом:

• перегляд зразків традиційног українського житла;
  • перегляд зразків інтер’єру українських будинків;
  • перегляд зразків українського народного розпису інтер’єру;
  • зразки візерунків;
  • Фізкультхвилинка.

V. Послідовність виконання композиції вчителем

VІ. Самостійна робота учнів

( Індивідуальний інструктаж)

VІІ. Підсумок уроку

1. Демонстрація завершених робіт.

1. Подяка за старанність, оцінювання.
  2. Сьогодні ми вчились перетворювати світ за законами краси, нехай же казка петриківського розпису назавжди залишиться з вами.